Onemocnění vylučovacího systému je jedním z největších strašáků pro majitele koček. Jedná se totiž o onemocnění velmi častá. Chronickým selháním ledvin za svůj život podle statistik onemocní každá třetí kočka. Nejohroženější jsou starší kočky nad osm let. Z poruch vývodných cest močových je nejčastějším problémem vznik močových kamenů. Ač se jedná o dvě rozdílná onemocnění, jejich vzniku můžeme předcházet stejnou cestou – poskytnout kočce dostatečné množství tekutin. A nejen poskytnout, ale především zařídit, aby kočka vodu opravdu pila. Kočky mají obecně tendenci pít velmi málo. Je nutné své kočce poskytnete vodu způsobem, kterým zrovna jí vyhovuje. Veškeré tipy, jak na to, zjistíte zde.

Vylučovací soustava koček
Chronické selhání ledvin

Ledviny mají v těle filtrační funkci. Přitéká do nich krev a ledviny mají na práci krev očistit od odpadních látek, které se následně vyloučí močí ven z těla.

Pokud u kočky dochází ke chronickému selhávání ledvin, znamená to, že ledviny ztrácejí svou filtrační schopnost. Krev se neočistí a zplodiny metabolismu se dostávají zpátky do těla. Tyto látky intoxikují organismus. Zároveň ledviny nejsou schopné zadržovat vodu a soli v těle, ale vylučují je močí. Kočka proto více navštěvuje kočičí toaletu a ztracenou vodu se snaží stále doplňovat nadměrným příjmem tekutin. Selhávání ledvin se projevuje tím, že je kočka apatická, hubne, je anemická (nemá dostatek červených krvinek) a z tlamy jí páchne po čpavku.

Selhávání ledvin je však plíživé, kočky na sobě dlouho nic nedávají znát a ve chvíli, kdy si všimneme prvních příznaků, bývá většinou už poškozeno 70% parenchymu (funkční tkáně) ledvin. V této chvíli už je řešení velmi obtížné. Proto je tak důležité chodit s kočkami (zvlášť těmi staršími) na preventivní odběry krve.Ty mohou objevit zvýšené hladiny kreatininu, močoviny a fosforu – látek, které jsou při správné funkci ledvin vylučovány močí z těla ven.

Co způsobuje selhávání ledvin?

Kočky trpí na chronické selhávání ledvin více než kterákoliv jiná zvířata. Jejich ledviny jsou fyziologicky tučnější a přesně se neví, jak hospodaří s vodou. Právě dostatečný příjem tekutin je v prevenci onemocnění velmi důležitý. Protože jsou kočky původně pouštní zvířata, pijí často nedostatečně. Motivovat je k vyššímu příjmu vody je práce pro nás majitele koček. Většinou také chronické selhání ledvin souvisí s věkem, s jehož postupem se ledviny vyčerpávají.

Jak pomůže vyšší příjem tekutin?

Voda ledviny lidově řečeno “propláchne”. Pokud už je poškození ledvin vysoké, kočka musí být hospitalizována  a zavodňována pomocí infuzí.

Močové kameny

Močové kameny vznikají z minerálů, které jsou obsažené v moči. U koček se nejčastěji ve vývodných močových cestách objevují tzv. struvity – krystaly obsahující hořčík a fosfor. Tvorba krystalů v moči je velmi nepříjemná, protože dráždí sliznici močového měchýře a močové trubice. Pokud jsou krystaly ostré, nacházíme pak v moči krev. Poškozená sliznice je následně náchylnější k tvorbě opakovaných zánětů. Pro jejich vznik hraje významnou roli pH moči. Správná hodnota pH kočičí  moči je 6 (moč je tedy kyselá). Struvity vznikají, pokud je moč příliš zásaditá (pH nad 6,5).

Průběh nemoci bývá zpravidla horší u kocourů než u koček. Kočky mají širší močovou trubici a jemný močový písek jí může procházet bez klinických příznaků. Oproti tomu močová trubice kocourů je úzká, může dojít k jejímu úplnému ucpání a znemožnění odchodu moči. Toto je život ohrožující stav, protože se všechny zplodiny hromadí v organismu a může dojít k jeho intoxikaci.

Co způsobuje močové kameny?

Na vině je především špatně zvolené krmivo, které obsahuje příliš rostlinných složek a ryb. Rostlinné složky jako obiloviny nebo sója jsou zásadotvorné, zvyšují tedy pH moči. Ryby obsahují vysoké hodnoty hořčíku a fosforu. Struvity lze proto často řešit jen speciální dietou, která okyselí moč, ve které se následně struvity rozpustí. Zároveň je v dietě redukováno množství hořčíku a fosforu.

Jak pomůže vyšší příjem tekutin?

Minerály v moči snadněji zkystalizují, pokud je moč koncentrovaná. Pro naředění moči je nutné, aby kočka přijímala dostatečné množství vody v potravě nebo jinou cestou. Zároveň se krystaly vytvoří snadněji, pokud moč zůstává déle v močovém měchýři. Některé kočky zadržují moč, když není jejich toaleta dostatečně čistá nebo když jim jiná kočka v domácnosti brání toaletu použít. V obou případech pomůže pořízení dalšího kočičího wc. Také bychom měli dbát na to, abychom toalety udržovali co nejvíce čisté.